Wyposażenie pralni trzeba  dostosować przede wszystkim do jej charakteru ( pralnia wodna albo pralnia chemiczna) , wielkości ( pralnia przemysłowa, albo pralnia obsługująca klientów indywidualnych) oraz specyfiki lokalu w jakim się znajduje.

W pralni chemicznej najważniejszą maszyną jest agregat chemiczny- to w nim  odbywa się cały cykl prania, to od jego parametrów zależy wydajność, ale tez jakość prania. Agregat chemiczny jest zawsze hermetycznie zamknięty, bo  na  brud w procesie prania  działa  specjalny rozpuszczalnik organiczny, który  jest bardzo toksyczny. Praca obsługi w zasadzie ogranicza się do wsadzenia do bębna odzieży, zaprogramowania maszyny ( w większości nowoczesnych agregatów do dyspozycji jest od kilkunastu do kilkudziesięciu programów czyszczących )  i wyciągnięciu wsadu już  po zakończonej pracy. Ponieważ pranie w takim agregacie  odbywa się w systemie zamkniętym i ponieważ wszystkie agregaty jakie pracują na polskim rynku muszą posiadać wymagane w Unii Europejskiej certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, można spokojnie przyjąć, że są bezpieczne i ekologiczne.

W pralni wodnej ( pranie na mokro z użyciem detergentów) podstawowymi maszynami są pralnice. Na rynku jest bardzo szeroki wybór różnych modeli pralnic, które różnią się między sobą, wielkością, ładownością, czy stopniem zaawansowania technologicznego. Wybór zawsze trzeba dostosować do konkretnej pralni i oczywiście do wymogów naszego portfela. I tak w dużych przemysłowych pralniach wodnych najlepiej sprawdzą się nowoczesne, praktycznie bezobsługowe tunele pralnicze, które łączą w sobie wiele urządzeń wykorzystywanych w procesie prania na mokro. W mniejszych pralniach zapewne lepiej sprawdzą się proste pralnice, czy nowocześniejsze pralnico wirówki.

W dużej pralni wodnej będą jeszcze potrzebne, prasy odżymające, wirówki, suszarki, czy suszarko roztrząsarki,  maszyny służące do wykańczania wypranego asortymentu, takie jak na przykład parownice, tunele parująco – prasujące, prasownice, składarki itp. . Wybór konkretnych maszyn zależy od wymogów konkretnej pralni i  zazwyczaj ceny urządzenia. Pamiętajmy, że im maszyna nowocześniejsza, tym większa pewność, że jakość usług będzie wyższa.

Żadna pralnia nie będzie prawidłowo funkcjonować bez tak zwanych akcesoriów pralniczych do których zaliczamy na przykład- stoły pralnicze, regały, wózki, pojemniki, wieszaki różnego typu, pokrowce, folie, urządzenia do wytwarzania pary, żelazka, maglownice, przyrządy do oznakowywania odzieży i jeszcze mnóstwo innych gadżetów przydatnych w codziennej pracy pralni.