W świetle polskiego prawa prowadzenie usług pralniczych nie jest obwarowane  wymogami żadnej koncesji. Teoretycznie więc pralnię może otworzyć każdy, kto chce i ma dostateczną ilość środków do sfinansowania pomysłu. Nie znaczy to wcale, że prawo nic nie znaczy w procesie otwierania pralni – jest wiele przepisów prawnych, które  regulują warunki lokalowe w pralni, jest prawo pracy, jeśli zatrudniamy pracowników, jest prawo podatkowe, któremu podłega każda działalność gospodarcza, są przepisy dotyczące ochrony środowiska, a szczególnie w przypadku prania na sucho mamy do czynienia z toksycznymi rozpuszczalnikami, które podlegają utylizacji, jednym słowem trzeba być przygotowanym na lawirowanie w gąszczu przepisów prawa, ale to jest normalne, jeśli prowadzi się biznes w naszej pięknym kraju.

Przy wyborze lokalizacji i konkretnego lokalu na pralnię, trzeba mieć na uwadze kilka obowiązujących przepisów. Po pierwsze  przepisy stanowią, że lokal w którym będzie funkcjonować pralnia nie może być mniejszy niż pięćdziesiąt metrów kwadratowych, przy czym nakazują aby co najmniej pięć metrów kwadratowych musi zajmować pomieszczenie socjalne dla pracowników, dwa, trzy metry kwadratowe to sanitariaty, a co najmniej dwa metry to musi być magazyn na środki chemiczne i to pomieszczenie musi być zamykane na klucz. Podstawa prawna to rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 75 pozycja 690  oraz rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny w pralniach i farbiarniach opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 40 pozycja 469.

Bardzo ważny krok ku nowemu biznesowi polega na właściwym przygotowaniu biznesplanu wraz z dokładną symulacją kosztów. Można zrobić to samodzielnie, ale można też poprosić firmę doradczą, która specjalizuje się w tego typu usługach i zrobi to na pewno  profesjonalnie, ale oczywiście za sowitą opłatą. Trzeba przekalkulować co nam się bardziej opłaca, ale pamiętać trzeba, że tak ważny element biznesplanu jakim są badania rynku są możliwe do wykonania w sposób dokładny tylko przy użyciu metod, które nie są dostępne zwykłym ludziom.

Ważne jest też profesjonalne doradztwo w sprawach finansowych i to zarówno przy samym finansowaniu projektu jak i symulacji kosztów działalności. Liczy się nie tylko wiedza z zakresu finansów, ale też umiejętne lawirowanie w gąszczu przepisów, nieznajomość których bardzo dużo kosztuje.