Do wyboru mamy dwa rodzaje pralni, a mianowicie pralnie wodne, oraz pralnie chemiczne. Każdy rodzaj pralni ma swoją specyfikę, swoje ograniczenia i swoje zalety.

Pralnie chemiczne piorą w systemie na sucho, czyli bez użycia wody. Ten rodzaj usług skierowany jest przede wszystkim do klienta indywidualnego, więc decydując się na taki rodzaj biznesu powinniśmy brać pod uwagę lokalizację, koszty założenia i prowadzenia, oraz oczywiście konkurencję działającą na tym samym terenie.

Pralnie wodne piorą w systemie prania na mokro, czyli z użyciem wody i detergentu. Ten rodzaj usług skierowany jest przede wszystkim do tak zwanych dużych klientów, a więc szpitali, hoteli, jednostek wojskowych itp., a więc są to  pralnie przemysłowe. Pralnie przemysłowe to oczywiście odmienne wymagania lokalowe, w tym wypadku nie liczy się tak bardzo lokalizacja, jak wielkość i standardy pomieszczeń , oraz możliwość łatwego dojazdu dużych samochodów.

Wybór rodzaju pralni w kontekście biznesowym powinien być poprzedzony szczegółowymi badaniami rynku oraz  symulacją kosztów zarówno przy zakładaniu pralni, jak i przy jej funkcjonowaniu, bo są to tak naprawdę  dwie odmienne  skale przedsięwzięcia. Przykład-  mimo, że agregaty chemiczne, które są podstawowymi urządzeniami w procesie prania na sucho, są o wiele droższe niż  pralnice i pralnico wirówki stosowane do prania na mokro ( koszt agregatu chemicznego pomiędzy 50-150 tysięcy, a koszt pralnicy od 15 – 100 tysięcy), to ze względu na skalę przedsięwzięcia,  otwarcie i przede wszystkim prowadzenie  pralni wodnej może być o wiele, wiele droższe, niż najbardziej nowoczesnej pralni chemicznej.

Bardzo dużo, niektórzy powiedzą nawet, że wszystko zależy od klientów i od tego czego oni potrzebują. Małe pralnie chemiczne z reguły stawiają na lokalizację, aby zazwyczaj przy okazji robienia zakupów, spaceru czy załatwienia czegoś w urzędzie oddać do pralni odzież, której nie da się uprać w zwykłej pralce automatycznej jaka jest przecież w zdecydowanej większości polskich domów. Ale można też poszukać jakiejś luki- jest teraz moda na bieganie i wszelkiego rodzaju aktywność sportową i do tej aktywności potrzebna jest odzież specjalistyczna, którą nie zawsze skutecznie i bez pozbawienia jej jej zasadniczych walorów, można uprać w domu, jeśli taką usługę w przystępnej cenie zaoferujemy w pobliskiej pralni, to sukces biznesowy raczej gwarantowany.

W przypadku dużych pralni przemysłowych kontrakty z dużymi klientami, to podstawa, znane są nawet przypadki zakładania z sukcesem przemysłowej  pralni wodnej pod konkretnego, dużego klienta, choć strach pomyśleć co będzie jak taki klient się wycofa, lub co nie daj Boże  zbankrutuje. No ale taki właśnie jest biznes- ryzyko jest zawsze i zawsze jest szansa na wielki sukces i duże pieniądze.