Dobra lokalizacja to niezbędny warunek sukcesu większości biznesów opartych na handlu lub usługach. Wybór lokalizacji w przypadku pralni też jest kluczowy. Najlepiej żeby lokalizacja znajdowała się w centrum ( cokolwiek to znaczy), co w praktyce sprowadza się do miejsca, gdzie kręci się najwięcej ludzi i gdzie nie tylko łatwo dojechać, ale tez zaparkować. Centrum miasta w dawnym znaczeniu, czyli rynek  i wszystko wokół rynku, dziś już nie jest najlepszą rekomendacją, bo aktualnie w tak rozumianych centrach miast nie ma już życia, komunikacji miejskiej i w ogóle możliwości dojazdu jakimś środkiem komunikacji, dziś centa są zamknięte dla ruchu, są tam jedynie banki i knajpy, bo sklepów i usług jak na lekarstwo. Handel i usługi są zawsze  tam ,gdzie przychodzą ludzie, a więc dziś to przede wszystkim  hipermarkety i centra handlowe. Za niezłą lokalizację można uznać też  nowe, duże osiedla mieszkaniowe, gdzie mieszka mnóstwo młodych ludzi potrzebujących usług tuż obok .

Wybór lokalu w dużej mierze zależy od tego jaki rodzaj usług chcemy zaproponować – jeśli ma to być wielki biznes obsługujący wielkich klientów ( pralnie wodne) , to lokalizacja nie am takiego znaczenia jak w przypadku prania na sucho, czyli czyszczenia chemicznego.

Ważne jest też aby znać wszystkie wymogi prawne dotyczące lokalu na taki właśnie rodzaj usług, oraz ograniczenia formalne.

Lokal na pralnię nie może być mniejszy niż 50 metrów kwadratowych. Jest też kilka wymogów dotyczących rozmieszczenia pomieszczeń i ich wielkości. I tak   minimum pięć metrów kwadratowych powinno mieć pomieszczenie socjalne dla pracowników. Konieczne są tez sanitariaty na które powinno być przeznaczone co najmniej 2-3 metry kwadratowe.   Wymagany jest też oddzielny, zamykany magazyn do przechowywania środków chemicznych. Taki magazyn nie może być mniejszy niż dwa metry kwadratowe.

Pomieszczenie na pralnię powinno spełnić określone wymogi techniczne. Chodzi przede wszystkim  o wytrzymałość stropu – maszyny pralnicze, zwłaszcza podstawowy w pralni chemicznej agregat chemiczny jest bardzo ciężki i dodatkowo dochodzą obciążenia dynamiczne pochodzące z drgań wytwarzanych podczas jego pracy.  Ważny jest też dostęp do mediów- wody i energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na nie ( zwłaszcza chodzi o prąd ) jest bardzo duże, więc lokal musi mieć odpowiednią umowę z dostawcą energii.

Zazwyczaj na ostatnim miejscu przy wyborze lokalu, zwraca się uwagę na estetykę, ustawność pomieszczeń itp., a w dzisiejszych czasach ma to również bardzo duże znaczenie dla klienta.